17 questions on “number series questions and answers” series important for competitive exams, Bank PO exams, civil services exams both of state and central level, and in almost all the government exams.

So, for qualifying in those exams one need to have good grip over such questions.

Also, in the free time also if one is just learning these concepts this actually keeps brains active and ones maths calculation strong.

Refer the Number Series Questions and Answers – I link for our first article in this series – hope you will like it.

**Other similar articles:** Part – I | Part – II | Part– III | Part – IV | Part – V | Part – VI | Part – VII | Part – VIII | Part – IX | Part – X.

**Odd Man out: **Part – I | Part II.

**Questions Section**:

**Q1. Here is the number series to solve, if:****91 + 55 = 1328626 + 63 = 231453 + 45 = 5194100 + 9 = ? **

– what will be the number here?

Answer: 10900 i.e. 100 * (100 + 9)

91 * (91 + 55) = 13286, 26 * (26 + 63) = 2314, 53 * (53 + 45) = 5194**Logic: **The logic is addition of both number multiplied by first number i.e.(91 + 55)*91=13286.

**Q2. Second question in the series is:****78 + 78 = 090 + 24 = 594094 + 81 = 122235 + 55 = ? **

– what will be the number here?

Answer: -700 i.e. 35*(35-55)

78 * (78 – 78) = 0, 90 * (90 – 24) = 5940, 94 * (94 – 81) = 1222.**Logic:** The logic is subtraction of both number multiplied by first number i.e.(78 – 78)*78=0.

**Q3. Third question in the series is:****69 + 20 = 15855 + 21 = 1310 + 10 = 1072 + 41 = ? **

– what will be the number here?

Answer: 185 i.e. 72 * 2 + 41

69 * 2 + 20 = 158, 55 * 2 + 21 = 131, 0 * 2 + 10 = 10.

Logic: The logic is 2 multiplied by first number plus second number i.e.(69*2 + 20)=158.

**Q4. What is the next number in the series:**

**60, 30.0 , 15.0, 7.5, ?**

Answer: 3.75 i.e. 7.5/2.

Logic: Second number is half of first one, 3rd number is half of second one and so on i.e. 60/2 = 30.0, 30.0/2 = 15.0, 15.0/2 = 7.5 and so on.

**Q5. Guess next number in the series:**

**42, 21.0, ??, 5.25, 2.625**

Answer: 10.5 i.e. 21.0/2.

Logic: Second number is half of first one, 3rd number is half of second one and so on i.e.42/2 = 21.0, 21.0/2 = 10.5, 10.5/2 = 5.25 and so on.

**Q6. Guess next number in the series:**

**4, 16 , 64 , 256 , ?**

Answer: 1024 i.e. 4^5

Logic: The series is square, cube, ^4 and so on i.e. 44 = 16 , 44*4 = 64 etc.

**Q7. Guess next number in the series: **

**9, 81, ??, 6561, 59049**

Answer: 729 i.e. 9^3

Logic: The series is square, cube, ^4 and so on i.e. 9*9 = 81, 9*9*9 = 729 etc.

**Q8. Guess next number in the series:**

**9, 10, 12, 15, ?**

Ans. 19 i.e. 15 + 4

Second number is (1st number + 1), third number is (2nd number + 2), 4th is (3rd number + 3) and so on.

i.e. 9 + 1 = 10, 10 + 2 = 12, 12 + 3 = 15 and so on.

**Q9. What will be the next number in the series:**

**0, 2, 6, 12, ?**

Ans. 20 i.e. 12 + 8

Logic: Second number is (1st number + 2), third number is (2nd number + 4), 4th is (3rd number + 6) and so on.

0 + 2 = 2, 2 + 4 = 6, 6 + 6 = 12 and so on.

**Q10. Find the missing number in the series:**

**14, 16, ??, 26, 34**

Ans. 20 i.e.16 + 4

14+2=16 , 16+4=20 , 20+6=26 , 26+8=34.**Logic:** Second number is (1st number + 2), third number is (2nd number + 4), 4th is (3rd number + 6) and so on.

**Q11. Identify the missing number in the series:**

**14, 17, ??, 23, 26, 29**

Ans. 20 i.e.17 + 3

14+3=17 , 17+3=20 , 20+3=23 , 23+3=26.**Logic:** Second number is (1st number + 3), third number is (2nd number + 3), 4th is (3rd number + 3) and so on.i.e. every other number is previous number plus 3.

**Q12. Identify the missing number in the series:**

**20, 23, ??, 32, 38, 45**

Ans. 27 i.e. 23 + 4

20+3=23 , 23+4=27 , 27+5=32 , 32+6=38 , 38+7=45.

Logic: First number + 3 = 2nd number, second number + 4 = 3rd number, third number + 5 = 4th number and so on.

**Q13. Find the missing number in the series:**

**6, 6, ??, 36, 144, 720**

Ans. 12 i.e. 6*2 = 12

6*1 = 6, 6*2 = 12, 12*3 = 36, 36*4 = 144, 144*5 = 720.**Logic:** First number*1 = 2nd number, second number*2 = 3rd number, third number*3 = 4th number and so on.

**Q14. Find the missing number in the series:**

**18, 37, 55, ??, 91, 109**

Ans. 73 i.e.(18*4 + 1) = 73,* *

18*2 + 1 = 37 , 18*3 + 1 = 55, 18*4 + 1 = 73, 18*5 + 1 = 91, 18*6 + 1 = 109,

Logic: 1st number *2 + 1 = second, 1st number * 3 + 1 = third and so on.

**Q15. Find the missing number in the series:**

**4, 10, 15, ??, 25, 30**

Ans. 20 i.e. (4*4 + 4) = 20

4*2 + 2 = 10, 4*3 + 3 = 15, 4*4 + 4 = 20, 4*5 + 5 = 25, 4*6 + 6 = 30,

Logic: 1st number *2 + 2 = second, 1st number * 3 + 3 = third, 1st number * 4 + 4 = fourth and so on.

**Q16. A car crosses a 1180 m long road in 6 minutes. What will be it’s speed in km per hour? **

**A. 3.9****B. 5.9C. 7.1D. 11.8**

**Answer:** 11.8 km/h i.e. [(1180/1000) / (6/60)]

**Logic:** Converting 1180 to kilometer by dividing it by 1000 and converting 6 to hour by dividing it by 60 and dividing both.

**Q17, Next number in the series is: **

**44, 47, 45, 48, 46, ??**

Ans: 49 i.e. 46 + 3 = 49

44, 44 + 3 = 47, 47 – 2 =45 and so on i.e. +3 and then -2 in alternate numbers.

Logic: This is a simple alternating addition and subtraction series. In the first pattern, 3 is added; in the second, 2 is subtracted and so on.

**Final Words:**

So, friends hope you liked this article and we were able to add some +ve impact in your knowledge. Please let us know what else we can do that can help you in your studies.

Thanks.

## 9 thoughts on “Number Series Questions and Answers – II”